ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Πόλο: Έχασε τεράστια ευκαιρία για νίκη και γλίτωσε τα χειρότερα στο τέλος η Εθνική (βίντεο)

Με τρομερή εμφάνιση η Εθνική προηγήθηκε με 6-2 επί των Ιταλών, που όμως ισοφάρισαν σε 6-6 και παραλίγο να πετύχουν ολική ανατροπή

27/07/2021 10:43

Η πολύ μεγάλη νίκη επί της Ουγγαρίας στην πρεμιέρα του Ολυμπιακού τουρνουά μόνο τυχαία δεν ήταν για την Εθνική μας ομάδα. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκότημα αναδείχθηκε ισόπαλο με 6-6 απέναντι στην Ιταλία και είναι φαβορί για την πρόκριση στα προημιτελικά, αφού ολοκλήρωσε ένα πολύ δύσκολο πρόγραμμα χωρίς ήττα.

Η ομάδα του "παλιόφιλου" Σάντρο Καμπάνια κόντραρε την Εθνική μας στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο τρίτο οκτάλεπτο οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου ήταν ασταμάτητοι. Με σερί 4-0 (και συνολικά 5-0 αν συνυπολογιστεί το τελευταίο γκολ στο δεύτερο οκτάλεπτο) διαμόρφωσαν το 6-2, ενώ είχαν και δοκάρι για να διευρύνουν ακόμη περισσότερο το προβάδισμα.

Η Ιταλία, όμως, αντεπιτέθηκε στην τελευταία περίοδο, ισοφάρισε σε 6-6 και μάλιστα έχαε πολύ μεγάλη ευκαιρία για τη νίκη, αφού στο τέλος επενέβη σωτήρια ο τερματοφύλακας Ζερδεβάς.

Τα οκτάλεπτα (με πρώτη την τυπικά γηπεδούχο Ιταλία): 1-1, 1-1, 0-4, 4-0.

Επόμενη υποχρέωση της Εθνικής είναι την Πέμπτη (29/7, 12:20), με αντίπαλο την Ιαπωνία.

ΙΤΑΛΙΑ (Σάντρο Καμπάνια): Ντελ Λούνγκο, Ντι Φούλβιο, Λουόνγκο 1, Φιλιόλι 2, Πρεσούτι, Βελότο, Ρεντζούτο, Ετσενίκε 1, Φιγκάρι, Μποντεγκά, Αϊκάρντι 2, Ντόλτσε.

ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 1, Σκουμπάκης, Καπότσης 1, Φουντούλης, Παπαναστασίου 1, Δερβίσης, Αργυρόπουλος 1, Μουρίκης 1, Κολόμβος, Γκιουβέτσης, Βλαχόπουλος 1.