ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Τένις: Φοβερή Σάκκαρη, πέρασε στα ημιτελικά του τουρνουά της Μόσχας

Η Ρωσίδα Αλεξαντρόβα θα είναι η αντίπαλός της με φόντο τον τελικό της διοργάνωσης

22/10/2021 17:52

Ασταμάτητη ήταν η Μαρία Σάκκαρη, που νίκησε με 2-0 (6-4, 6-4) σετ την Σιμόνα Χάλεπ και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του τουρνουά της Μόσχας, όπου θα αντιμετωπίσει τη Ρωσίδα Εκατερίνα Αλεξαντρόβα.

Η Σάκκαρη βρέθηκε για πρώτη φορά στην καριέρα της απέναντι στη Χάλεπ, μία αθλήτρια που έχει στο παλμαρέ της έναν τίτλο στο Γουίμπλεντον και άλλον ένα στο Ρολάν Γκαρός, καθώς και ακόμη τρεις τελικούς σε γκραν σλαμ. Το πρώτο σετ ήτανντέρμπι, με τα περισσότερα γκέιμ να είναι «κλειστά».

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια προηγήθηκε 5-2, η Χάλεπ μείωσε σε 5-4 και σέρβιρε για να ισοφαρίσει, αλλά η Σάκκαρη κατάφερε, στην πέμπτη ευκαιρία της, να κάνει το μπρέικ και να πάρει το πρώτο σετ.

Με κεκτημένη ταχύτητα, προηγήθηκε 3-0 και 5-1 στο δεύτερο και έφτασε σε ματς μπολ, αλλά η έμπειρη Ρουμάνα κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι και με δύο μπρέικ να μειώσει σε 5-4.

Και πάλι, όμως, η Μαρία Σάκκαρη στο κρίσιμο σημείο βρήκε τα σωστά χτυπήματα, «έσπασε» το σερβίς της Χάλεπ και πανηγύρισε τη νίκη.

Έτσι, μετά την επίτευξη του πρώτου στόχου της, που ήταν η παρουσία της στο WTA Finals, το οποίο θα διεξαχθεί στην Γουαδαλαχάρα του Μεξικού το διάστημα 10-17 Νοεμβρίου, το Νο7 της παγκόσμιας κατάταξης πέτυχε και τον δεύτερο στόχο του, που δεν άλλος από το να βρεθεί στις «4» του τουρνουά της Ρωσίας.